Regional Tournaments

Div B/C South East Regional
January 26, 2019
UW-Milwaukee, Milwaukee, WI
Contact: Ray Scolavino

Div B West Regional
February 16, 2019
Boyceville High School, Boyceville, WI
Contact: Andy Hamm 

Div C West Regional
February 23, 2019
Menomonie High School, Menomonie, WI
Contact: Harold Vlcek

Div C North Regional
February 9, 2019
UW-Stevens Point, Stevens Point, WI
Contact: Keith Montgomery

Div C South Central Regional
February 2, 2019
Edgewood College, Madison, WI
Contact: Jeanne Benink

 

 

 

INVITATIONAL TOURNAMENTS

Belleville Invitational  (Div B/C)
November 10, 2018
Belleville High School, Belleville, WI
Contact: Meredith Smith
Scoring Results

Boyceville Invitational  (Div B/C)
December 1, 2018
Boyceville High School, Boyceville, WI
Contact: Andy Hamm 

Slinger Invitational (Div C)
January 5, 2019
Slinger High School, Slinger WI
Contact: Scott Gundrum

Medford Invitational (Div B/C)
January 12, 2019
Medford High School, Medford, WI
Contact: Brad Paff

UW-RF Border Battle (Div C)
January 26, 2019
UW-River Falls, River Falls, WI
Contact: Earl Blodgett
2018 Results

Badger Invitational (Div B/C)
February 23, 2019
Hamilton Middle School, Madison, WI
Contact: Bart Wakker

Marquette University High School Invitational (Div C)
March 2, 2019
MUHS, Milwaukee, WI
Contact: Nicole Williams

Regional Assignments

Below are the 2018-2019 Regional assignments. Regional Directors will reach out to teams after Dec. 1. If you do not hear from your Regional Director by Dec. 15th. please email them.

Division C

North Regional-UW-Marathon County

Appleton Xavier High School
Athens
DC Everest Senior High
Denmark High School
Lakeland Union High school
Medford Area Senior High
Marshfield
Mosinee High School
Sparta High School
Tomah High School
Wausau East
Wausau West High School
Portage High School

South Regional-Edgewood College
Belleville High School
Cambridge High School
Edgewood High School
Madison Country Day School
Madison LaFollette High School
Madison Memorial
Madison West High
Marshall High School
Middleton High School
Monona Grove
Mount Horeb High School
Oregon High School
Platteville
Poynette High School
Reedsburg Area High School
Sun Prairie
Verona Area High School
Waunakee High School

Southeast Regional-UW-Milwaukee
Beloit Turner
Brookfield Central
Cambridge High School
Chilton High School
Evansville High School
Harborside Academy
Indian Trail High School and Academy (ITHSA)
Kohler School District
LakeView Technology Academy
Marquette University High School
Mukwonago High School
Nathan Hale High School
Pewaukee High School
Sheboygan North High School
Shorewood High School
Slinger High School
The Prairie School
West Bend High Schools

West Regional-Menomonie
Baldwin-Woodville
Bloomer
Boyceville
Chetek-Weyerhaeuser
Chippewa Falls
Colfax
Elk Mound
Elmwood
Menomonie
New Richmond
Onalaska
Osseo-Fairchild
Shell Lake
Sparta
Spring Valley
St. Croix Central
Tomah

Division B

Southeast Regional-UW-Milwaukee
Badger Ridge and Core Knowledge Middle School
Campbellsport Middle School
Central Middle School
Glacial Drumlin School
Harborside Academy
JC McKenna Middle School
Johnson Creek Middle
Lake Country School
Madison Country Day School
Madison Eagle
Madison Hamilton
Marshall Middle School
Monroe Middle School
Mount Horeb Middle School
Nikolay Middle School
Platteville Middle School
Poynette Middle School
St Charles Hartland
Sennett Middle School
Shorewood Intermediate School
Waunakee Community Middle School

West Regional-Boyceville
All Saints Catholic
Amery Middle School
Belleville
Birchwood Middle School
Boyceville Community Schools
Chetek-Weyerhaeuser Middle School
Colfax Middle School
Elk Mound Middle School
Elmwood Middle School
Hudson Middle
Innovations STEM Academy
McDonell Area Catholic Schools
Medford Middle School
Menomone Middle School
New Richmond Middle School
Sparts Meadowview
St Croix
Stanley-Boyd Middle School
Tomah Middle School